Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Şemsettin Günaltay - İslam Öncesi Arap Tarihi

Konu, 'Kitap' kısmında Ahbârî tarafından paylaşıldı.

 1. Ahbârî

  Ahbârî Dekan Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.837
  Beğenilen Mesajları:
  835
  "Bu eser İslâm öncesi Arap tarihi hakkında ülkemizde yayınlanan ilk çalışmalardan biri olarak kabul edilmektedir. Sadece Doğu kaynaklarına değil, Batıklar tarafından yazılan kitaplara ve özellikle de arkeolojik kazılara dayanmakta olan bu eser, Cevad
  Ali’nin el-Mufassal adlı çalışması ile aşılmış olsa da, hala önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

  Bu nedenle eseri sadeleştirerek, zaman zaman kimi ifadelerine de müdahalelerde bulunarak, yayınlamayı uygun gördük. Aslında bu tür yayınlarda aslolan metnin dilini bozmadan sadece Modem Türk alfabesine aktararak yayımlamaktır. Ancak biz burada özellikle Osmanlı kültürüne vakıf olmayan devasa bir kitleyi de hedef aldığımız için eseri latinize etmekle yetinmedik. Zira eseri tanıyan bilim adamları zaten orijinaline her zaman ulaşıp kullanabilme ayrıcalığına sahiptirler. Fakat ülkemizde dün ile bağı kopmuş, Osmanlı Türkçesi ile yazılanları okuyamayan, okumaktan öte; latinize edilseler dahi anlamayan bir kitlenin varlığı da bir realitedir. Bu kitleyi de dikkate alarak metnin sadeleştirilmesi gerektiğini hissettik.

  Eserin yazan olan Günaltay, bu kitabını, devasa bir çalışmanın ilk cildi olarak tasarlanmış ve adını el-Mufassal koymuştu. Ancak
  eser tek ciltle sınırlı kalmış, diğer ciltleri yazılmamıştır. Bundan dolayı da yayınlanırken îslâm Tarihi adıyla yayınlanmıştır. Biz ise içeriğini dikkate alarak İslâm Öncesi Arap Tarihi adını koymayı tercih ettik. Hacimli bir eserin ilk parçası olarak tasarlandığı için eserde kitabın diğer kısınılan dikkate alınarak yazılan bölümler de bulunmaktadır. Bu bölümlerin ilki, baş taraftaki bir kaç sayfalık Günal-tay'ın yaşadığı dönemde Arap Yanmadasmda hayatını idame ettiren kabileleri anlatan kısımdır.

  Kitabın orijinalini bozmamak için bu kısma müdahle etmedik olduğu yerde bıraktık. Ancak okuyucuya
  bu bölümde ele alınmış olan kabilelerin İslâm öncesi Arap Yarımadası’nda var olan kabileler olmadığını hatırlatmak isteriz. Keza Günaltay tarafından eserde bazı haritalar da kullanılmıştı, okuyucuya kolaylık olması açısından bunları da yeniledik. Hatta esere bazı ilave haritalar da koyduk. Bu haritaları aldığımız eserleri de belirttik. Kitapta özellikle Yemen dolaylarında yapılmış olan kazılar ile ilgili verilen bilgiler çok önemlidir. İslâm tarihi derslerimizde arkeolojinin tarih araştırmalarında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyor olmamıza rağmen, bunlardan yeterince faydalandığımız söylenemez. Hala Yemen ile ilgili yapılan araştırmalarda sadece matbu eserler ile iktifa eden araştırmacılarımız bulunmaktadır. Bu eser, özellikle Yemen tarihi ile ilgili matbu eserlerin asla kâfi gelmeyeceğini, arkeolojik malzemenin çok daha ayrıntılı, faydalı hatta da ha doğru bilgiler sunduklarını bir kez daha ortaya koymaktadır."

  Satın Alma Linki

  E-kitap Haline Buradan Ulaşabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş