Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

İtalyan Nutella şirketi kanser iddiaları sonrası zorda

Konu, 'Beslenme' kısmında murat tarafından paylaşıldı.

1. murat

murat Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    616

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), Nutella içerisinde yer alan palmiye yağının kanserojen olduğunu duyurdu. Üretici firma Ferrero'nun yanıtı ise bunun aksini iddia eden bir televizyon reklamı oldu.

İtalyan gıda devi Ferrero'nun ürettiği ve dünya çapında bir üne sahip olan çikolata-fındık ezmesi ürünü Nutella'nın başı Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi'nin (EFSA) son raporu sonrası dertte.

Raporda, Nutella içerisinde bulunan palmiye yağı, diğer yağ çeşitlerine göre daha kanserojen bir madde olarak tanımlandı. EFSA'nın bu raporu, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) palmiye yağı hakkında görüşlerini de destekliyor.

Rapor sonrası Nutella hisseleri yüzde 3 düşerken, üretici firma Ferrero bu krizin ardından bir televizyon reklamı yayınladı.

Reklamda palmiye yağının tehlike yaratmayacak şekilde kullanıldığına ve bu yağ olmadan aynı yayılmanın elde edilemeyeceğine vurgu yapıldı.

Uzmanlar Nutella'nın bu hamlesinin ekonomik nedenlerle olduğunu savunuyor. Bunun sebebi ise, Ferroro'nun Nutella'da kullandığı yağı değiştirmeye karar vermesi durumunda, yıllık maliyetlerin 8-22 milyon dolar artacak olması.

FERRERO CEPHESİNDEN AÇIKLAMA

Ferrero'nun satın alma yöneticisi Vincenzo Tapella ise bu durumun sebebinin ekonomik olmadığını iddia ediyor. Tapella'ya göre Nutella'da palmiye yağı dışında bir yağ kullanılması durumunda ürünün niteliğinde bir düşüş yaşanacak.

PALMİYE YAĞI NEDEN ZARARLI?

2016 yılının Mayıs ayında yayınlanan detaylı EFSA raporuna göre, 200 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda rafine edilen palmiye yağı, diğer tüm bitkisel yağlardan daha tehlikeli kabul ediliyor. Palmiye yağının doğal kırmızı renginin sökmek ve kokusunu ortadan kaldırmak için yüksek sıcaklıklar kullanılıyor. Bu işlem glisidil yağlı asit esterleri (veya GE) olarak adlandırılan atık maddelere neden oluyor. Bu maddelerin hazmı da tümörlere yol açtığı düşünülen glisidol oluşumuna neden oluyor.

İtalyan Ferrero bünyesinde Nutella'dan başka Kinder (Sürpriz Yumurta), Ferrero Rocher ve Tic Tac gibi bilinen markalar bulunuyor.

NUTELLA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

*“Nutella” ismi, İngilizce “Nut(Fındık)” ve Latince’de tatlılar için kullanılan bir ek olan “ella”nın birleştirilmesiyle meydana gelmiş.

*Nutella, Dünya fındık rezervlerinin yüzde 25’ini kullanıyor.

*Nutella, pürüzsüz dokusu ve raf ömrü nedeniyle palmiye yağını tercih ediyor.

KAYNAK

@friendly Afiyet olsun..:

friendly bunu beğendi.
  2. friendly

friendly Süper Moderatör Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    1.417
    Yaşadığınız Şehir:
    İstanbul
    Ehuehe. Uzun süre önce Torku Bitter kavanoza yatay geçiş yaptığım için beni etkilemeyen mevzu.

Aslında bu kavanozların hepsi sağlık için iyi değil de, kaşıklaması çok zevkli be abi. :/

murat bunu beğendi.
  3. murat

Beğenilen Mesajları:
    616
    :) Afiyet olsun Torku iyidir ama.

4. friendly

Beğenilen Mesajları:
    1.417
    Yaşadığınız Şehir:
    İstanbul
    Torku'nun butun urunleri cok iyi. Kaliteyi bozmadan devam etsinler ins.

murat bunu beğendi.
  5. Alnair Alsad

Alnair Alsad Dekan

Beğenilen Mesajları:
    877
    Vincenzo Tap"ella" ha? :D

6. arsenik

arsenik Profesör

Beğenilen Mesajları:
    465
    Bu yağ her şeyde varmış neredeyse. :D

7. dmc178

dmc178 Asistan

Beğenilen Mesajları:
    85
    Yaşadığınız Şehir:
    uşak
    peripella neyinize yetmiyor :p:p:p

8. arsenik

arsenik Profesör

Beğenilen Mesajları:
    465
    Peripella'da da varmış.

9. murat

Beğenilen Mesajları:
    616
    Yaa aslında bu tür ürünlerin hepsinde böyle şeyler var. Yoksa o ürünler o kıvama gelmez. Mesela margarin tüm bitkisel yağlar insan sağlığına o kadar zararlı ki kimse bunlardan bahsetmiyor. Piyasada haldır haldır satılıyor.

Nutella nın biraz piyasada başı sivrildi yaa o yüzden markayı gömmeye çalışıyor olabilirler.

10. friendly

Beğenilen Mesajları:
    1.417
    Yaşadığınız Şehir:
    İstanbul
    Peripella Bim'de su gibi satılıyor ama tadı biraz garip geldiydi bana. Sanki içinde olması gereken bir şey eksikmiş gibi bir tadı var.
    Torku'da Palm yok. Sarelle'den emin değilim ama yok diye hatırlıyorum. Fakat yerine koydukları yağların en az Palm kadar zararlı çıkması da şaşırtmaz beni şahsen.
    Ayrıca bu Palm; Ülker ve Eti gurubunun bir çok bisküvi ve çikolata çeşidinde de kullanılıyormuş. Hazır gıdaların hepsi sıkıntılı. Glikoz şurubu çok mu masum sanki.

Kavanoz çikolatalarla ilgili yapılmış bir test videosu izlemiştim zamanında. Test Nutella üstünde yapılmış ama diğer hepsi de hemen hemen aynı sonucu verecektir muhtemelen:

Son düzenleme: 20 Ocak 2017
    arsenik bunu beğendi.
  11. dmc178

dmc178 Asistan

Beğenilen Mesajları:
    85
    Yaşadığınız Şehir:
    uşak
    peripella da yok demedim nutella da hem paran gidiyor hem sağlığın peripella sadace sağlık:kötü::kötü::kötü:

12. Alnair Alsad

Alnair Alsad Dekan

Beğenilen Mesajları:
    877
    Di mi ? Cenaze masrafları için perpella! :D

dmc178 bunu beğendi.
  13. arsenik

arsenik Profesör

Beğenilen Mesajları:
    465
    Geçenlerde bir doktor var ya bu ekmek yemeğin zararlı diyen. O kadını dinledim tüm bu yağlar trans yağa dönüyorsa hepsi zararlıdır diyor. Dediği şey doğru bence. Bisküvi, çikolata cips vs hepsi zararlı. Ama yine de tüketiyoruz. Torku'nun çikolatasını görmedim ama onda da bazı ürünlerinde varmış diye okudum bir yerde isim listesi mevcuttu. Sarelle ile Torku'nun çikolata modeli yoktu sanırım o listede.

friendly nin dediği gibi hazır gıdaların hepsi sıkıntılı.

Nutella'nın yönetici bilmem nesi çıkmış geçen açıklama yapmış. 50 yıldır kullanıyor diye. Bu şuna benziyor. 50 yıldır herkesi zehirliyoruz kimse farkında değil. Zaten herkes zehirlendiği için kanser çok normalleşti artık.

friendly ve murat bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş