Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

İsrail terörünü eleştiren karikatürist tutuklandı

Konu, 'Dünya Gündemi' kısmında murat tarafından paylaşıldı.

1. murat

murat Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    616
    Basın özgürlüğünde eline su döktürmeyen Fransa çizdiği bir karikatür sebebiyle Fransız karikatürist Zeon'u tutuklandığı öğrenildi.

Fransız karikatürist Zeon, Salı günü sabaha karşı 4 polis tarafından tutuklandı. 4 polis memuru Fransız çizeri Paris'te hakim karşısına çıkarttı. Karikatürist hakkındaki şikayetin Ulusal Anti Semitizme Karşı Duyarlılık Bürosu isimli dernek tarafından yapıldığı öğrenildi.

Zeon'un tutuklanmasına gerekçe olarak, ABD ve İsrail'in tarihi savaş suçlarını eleştiren ve İsrail haritası şeklindeki bıçakla Filistinli çocuğun katledildiğini resmettiği karikatürleri gösterildi. Hakim, Zeon mahlaslı çizeri ırkçılık ve dinsel nefret suçu işlemekle suçladı. Tüm suçlamalara rağmen Zeon serbest bırakıldı.

'Je Suis Zeon' diyebiliyor musunuz?

Karikatürist Zeon'un tutuklanmasına tepki gösteren bazı sosyal medya kullanıcıları, Charlie Hebdo saldırısında 'Je Suis Charlie' 'Ben Charlieyim' kampanyası başlatanlara seslenerek, 'Şimdi de Je Suis Zeon diyebiliyor musunuz' şeklinde kampanya başlattılar.

KaynaK

Empatik bunu beğendi.
  2. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
  3. ReDo

ReDo Asistan

Beğenilen Mesajları:
    164
    Yaşadığınız Şehir:
    ANKARA
    Çekirdeklerimi aldım bekliyorum :v

4. Ahbârî

Ahbârî Dekan Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    834
    çifte standart... her daim..

5. murat

murat Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    616
    Avrupa her daim ırkçıydı zaten..

6. shana

shana Misafir

Beğenilen Mesajları:
    33
    batının özgürlüğünden medet umman bizdeki batı sempatizanlarına...

7. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Şimdi, batıdaki ifade özgürlüğü skandallarını, tutuklanan karikatürist ve gazetecileri eleştirebilmek için önce kendi ülkendeki benzer durumlarda nasıl tepki veriyorsun diye bakmak gerek. Eğer öncelikle kendi ülkende olanlara ses çıkarmayıp, başka ülkelerdekine görün bakın ikiyüzlüler işte diyorsanız, en az sizde onlar kadar ikiyüzlüsünüz demektir.

Gelelim habere, yeni gördüm, yanlış araştırmadıysam adamın karikatürlerinin ırkçı olduğunu düşünen birileri mahkemeye dava açmış, mahkeme de karikatüristi çağırmış fakat sanırsam adam mahkemenin çağrısına cevap vermeyip duruşmaya katılmadığı için yasalar gereği mi ne tutuklanarak götürülmüş, ilk duruşmada da serbest bırakılmış.

Kalkıp adamın karikatüristine fransa başbakanı "bomba" muamelesi çekip, onu gazetecilik ve çizerlik faaliyetlerinden ötürü içeri atmadık, terörist faaliyetler içerisinde gibi milyonlar önünde açıklama yapmamış en azından :) Böyle kumpaslara girmemiş en azından fransa bizdekiler gibi.

Bu karikatüristinden dolayıda hiçkimse kalkıp da adamı öldürmeye, linç etmeye de kalkmamış.

Bizdeki gibi başbakan ve cumhurbaşkanının, eleştirilerin önüne geçmek için para ile tuttuğu avukat ordusu ile tüm medya ve sosyal medya karış karış tarayıp, hakareti geçtim eleştiride dahi bulunanları bile susturmak adına mahkemele kapılarında süründürme, tazminata boğma stratejisi, copy paste dilekçelere ile hizaya getirme stratejisi benimsememişler en azından.

Çifte standardın kralı bizde var, ama bu pek umrunuzda değil sanırım :)

Batının geçmişinde, genlerinde bir ırkçılık var, her ne kadar bastırmaya çalışsalarda benzer durumlarda ortaya çıkabiliyor. Ama işin garibi ben hiç ortadoğuda afrikada fln avrupalı göremiyorum, lakin avrupada milyonlarca afrikalı ve ortadoğulu göçmen var. Adamların tarihi haçlı seferleri ile dolu, geçmişten gelen husumetiniz belli, madem istenmiyorsun niye ısrarla kaçak göçek avrupaya kaçma fırsatı kovalıyorsun, hadi gittin diyelim niye sonra şikayet ediyorsun :)

Sayfayı Paylaş