Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

İnternet Aleminin En Popüler Domaini: .sucks

Konu, 'İnternet Haberleri' kısmında deatmania tarafından paylaşıldı.

 1. deatmania

  deatmania Editör Yetkili Kişi Editör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  767
  Beğenilen Mesajları:
  122
  [​IMG]

  Bildiğiniz gibi şirketler için alan adları önemlidir. Dünyada en cazip ve en çok kullanılan alan adlarından olan .com .net ve .org adresleri revaçtadır.

  Kişisel kullanıcıların da özellikle .com alan adlarını kullandığını biliyoruz. Ancak Google'ın .app uzantılı domaini 25 Milyon Dolar'a aldığı, Amazon'un ise .buy domainine ise 4.6 Milyon Dolar ödediği bir piyasa aslında bu alan adları.

  Tabi bir de bunların eğlenceli tarafı da bulunuyor.

  .cool.club .cheap .ninja .singles gibi birbirinden ilginç domain adlarının da bulunduğu bu alan adı sektörüne son dönemde oldukça revaçta olmaya başlayan bir yenisi daha eklendi.

  [​IMG]

  .sucks uzantılı domain adı Türkçe olarak "berbat" anlamına geliyor. Tabi bizim için pek bir önemi olmasa da özellikle Amerika'da oldukça ilgi görmeye başladı.

  Tahminimce komik paylaşımların ya da kullanıcı şikayetleri konusunda kullanılacağı bir alan adı olacak .sucks için firmalar da kendi adları için bu alan adını almaya başlamış. Sonuçta örnek vermek gerekirse McDonalds.sucks adlı bir alan adının normal bir kullanıcı tarafından satın alınması ve böyle bir site açılması başına dert açabilir.

  Tabii birçok kişi de özellikle bazı markaların adlarını kullanarak almaya başladıkları bu domain uzantıları ile para kazanmaya da çalışacak gibi duruyor. 1 Haziran 2015 tarihinde açılacak bu domain için fiyatlandırmalar da ucuz olarak görülüyor. Tabii ucuz olan da başlangıç fiyatı olduğunu söylemek gerekli.


  Webtekno
   

Sayfayı Paylaş