Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Üç-beş çanak çömlek

Konu, 'Beğenilen Köşe Yazıları' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

1. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Üç-beş çanak çömlek

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da "Kelamdan kaleme" isimli sergiyi açış konuşmasında, IŞİD'i eleştirdi.
    Gerçi o DAİŞ demeyi tercih ediyor ama ha Ali Veli, ha Veli Ali, ikisi de aynı örgüt işte.
    Şunu söyledi:
    "Bugün de Suriye'de, Irak'ta faaliyet gösteren bir terör örgütü, DAİŞ aynı yöntemi izliyor; medeniyetimizde, kültürümüzde, köklerimizde ne varsa yok etmeye çalışıyor. Geçenlerde bir Iraklı dostum dedi ki maalesef Musul'daki o canım kütüphanelerimizi yaktılar dedi, yıktılar dedi. Aynı şekilde 'Cami ve türbeler yakılıp, yıkılıyor, bombalanıyor' dedi. Musul'da içinde 8 bin nadide eserin bulunduğu böyle bir kütüphane örgüt tarafından yakıldı. Daha önce Timbuktu'da benzer hadise yaşandı."
    Bu olaydan haberdar olması için "Iraklı bir dost" ile konuşması gerekmiyordu, zaten her yerde haber olarak yayımlandı.
    Ama okuma ile başı hoş değil, bunu biliyoruz, iyi ki böyle bir dost edinmiş de olaylardan haberdar olabiliyor.
    Bir gelişmeden de ben haberdar edeyim: IŞİD, müzelerdeki binlerce yıllık tarihi eserleri de parçaladı, kırdı, ortadan kaldırdı.
    Cumhurbaşkanı'nın bundan söz etmemiş olmasını neye bağlamalıyım, bilemedim.

Kendisine bunu haber verecek bir dostu yok muydu?
    Hatırlarsınız, Marmaray inşaatı sırasında ortaya çıkan ve İstanbul'un ilk sakinlerinin ayak izleriyle, neolitik dönemden kalan arkeolojik hazine için şöyle demişti:
    "3-5 çanak çömlek Marmaray'ı 4 yıl geciktirdi. Yazık değil mi, günah değil mi?"
    Bu sözleri söylemesinin üzerinden geçen iki yılda, bu tür eserlerin "insanlığın ortak mirası" olduğunu öğrenmiş olması da olumlu bir gelişmedir diyelim.

Mehmet Y. Yılmaz | Üç-beş çanak çömlek

:) Işid musulda 3-5 çanak çömleği yakıp yıkmış çok mu.

Bu arada osmanlının son dönemde anadoludaki tarihi eserlerin nasıl yurtdışına kaçırıldığını, daha doğrusu padişahlar tarafından hediye edildiğini hatırlatmak isterim. 3-5 çanak çömlek zihniyeti de geçmişten kalan bir mirasmış demekki.

2. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    Cumhuriyet dönemindekileri de ben size hatırlatmak isterim.

Sayfayı Paylaş